Zariaďte si spálňu tak, aby bol váš spánok pokojný

Spálne sú miestnosti, v ktorých by sme mali cítiť pokoj a pohodu. Práve tu totiž čerpáme sily na ďalší deň. Hlavnú zásluhu na kvalitnom spánku majú postele, dôležité je ale tiež celkové usporiadanie nábytku a vytvorenie tej správnej atmosféry s pomocou vhodného farebného ladenia.

Zariaďte si spálňu tak, aby bol váš spánok pokojný
Zariaďte si spálňu tak, aby bol váš spánok pokojný (Foto: nabytokakuchyne.sk)

Správna voľba miestnosti

Miestnosť, v ktorej bude spálňa, by sa mala vyberať podľa orientácie na svetovú stranu. Pohodlné spálne by mali byť orientované buď na severovýchod alebo severozápad. Táto orientácia je výhodná kvôli teplote, pretože severná strana býva najchladnejšia. V spálni by mala byť nižšia teplota ako v ostatných miestnostiach, aby sa vám príjemne spalo. Ideálna teplota je 18°C.

Posteľ a matrac

Pre dobrý spánok je mimoriadne dôležitá posteľ a hlavne matrac. Jednolôžková posteľ by mala mať šírku minimálne 80 cm, pohodlnejšia je ale 90 cm šírka. V prípade manželských postelí je obvyklá šírka 180 cm, ale postačujúce sú aj kvalitné postele 160×200 cm.

Postele s úložným priestorom sú ideálne zasa do malých spální, ale určite potešia aj v prípade, že máte priestoru dostatok. Dajú sa totiž využiť na odkladanie posteľnej bielizne alebo sezónneho oblečenia. Aký matrac je najvhodnejší závisí od vášho pocitu a samozrejme roštu. Na lamelové rošty sa ukladajú penové matrace a na latkové rošty pružinové.

Nábytok do spálne

V spálni by ste mali mať zbytočne veľa vecí ani nábytku. Preplnená miestnosť pripomínajúca skladisko vám na pohode určite nepridá. Zo spálne preto odpracte všetko, čo do nej nepatrí. Okrem postele pri zariaďovaní nezabudnite na nočné stolíky. Potom sú to už len skriňa alebo komoda na oblečenie, posteľnú bielizeň a podobne.
Výhodou je, že pri zariaďovaní komplet novej spálne si môžete kúpiť všetky kusy nábytku osobitne, alebo si vybrať celú zostavu nábytku a budete mať všetko v jednom štýle.

Text:PR