Starostlivosť o nábytok

Každý nábytok potrebuje starostlivosť bez ohľadu na to, či ide o spálňový nábytok alebo obývacie steny. Starostlivosť závisí od materiálu aj povrchovej úpravy nábytku. Poradíme vám, ako ho zachovať krásny čo najdlhšie.

Starostlivosť o nábytok
Starostlivosť o nábytok (Foto: nabytokmarmex.sk)

Nábytok z masívneho dreva

Nábytok z masívneho dreva sa ošetruje podľa toho, aká je jeho povrchová úprava. Drevo sa najčastejšie lakuje, ale môže byť aj voskované alebo olejované. Jedno zásada ale platí pre všetok drevený nábytok – nepoužívajte abrazívne a agresívne prípravky. Lakovaný nábytok stačí utrieť vlhkou handričkou a potom utrieť do sucha. Na kvalitný spálňový nábytok z masívneho lakovaného dreva používajte len prípravky, ktoré sú na to určené.

Drevo je citlivé na vlhkosť a platí to predovšetkým pri voskovanom nábytku, ktorý sa utiera len suchou handrou a následne sa môže leštiť pomocou vosku. Olejovaný nábytok znesie aj vodu s kvapkou mydla, ale aspoň 4x ročne sa odporúča ošetriť prípravkami na to určenými. Masívne drevo, ako už bolo spomenuté nevychádza dobre s vodou a neprospieva mu ani priame slnečné žiarenie a blízkosť vykurovacích telies.

Ostatné materiály

Moderné obývacie steny a prakticky všetky typy nábytku sa najčastejšie vyrábajú z MDF dosiek. Ide materiál naozaj nenáročný na údržbu, ale musíte dbať na to, aby sa vlhkosť nedostala do vnútra, pretože by sa doska mohla deformovať. Preto je v tomto prípade dôležité, aby ste si vybrali nábytok s kvalitnými MDF doskami, ktoré majú dôkladne prepracované hrany. Na čistenie vám postačí mydlová voda, mäkká handrička alebo kefka.

Z plastu sa obvykle vyrába záhradný nábytok, ale tento materiál má svoje miesto aj v interiéri. S čistením je to naozaj jednoduché – čistič na plastové povrchy, alebo obyčajná voda s čistiacim prostriedkom a handrička. Určite ale nepoužívajte abrazívne prípravky, drsné drôtenky a špongie, ktoré by poškodili hladký povrch.

Text:PR