Jarná údržba trávnika – ako sa oň postarať, aby vyzeral čo najlepšie?

Tak ako sa na jar zobúdzajú všetky zvieratá, vracajú sa vtáky z teplých krajín a začína sa zobúdzať aj príroda, tak sa začína zobúdzať aj trávnik na vašej záhrade. To ako bude počas leta vyzerať, tak nezávisí len od závlahy, kosenia a hnojiva. Záleží aj na tom, akú starostlivosť mu doprajete na začiatku jari, keď sa všetok sneh rozpustí. Na trávnikoch sa na jar dokonca rozširuje mach, ktorý odoberá výživu a tráva potom nerastie tak, ako by mala. Ako sa postarať o trávnik na začiatku jari, aby potom vyzeral čo najlepšie? 

Jarná údržba trávnika - ako sa oň postarať, aby vyzeral čo najlepšie?
Jarná údržba trávnika – ako sa oň postarať, aby vyzeral čo najlepšie? (Foto: unsplash.com)

Vertikutácia trávnika

Keď sa už v trávniku rozšíri vyššie spomínaný mach alebo plazivé rastliny, ktoré neprepustia svetlo, vodu ani živiny do pôdy. Vtedy treba trávnik vertikutovať. Tento proces je najlepšie urobiť v marci, najneskôr v apríli, a druhýkrát na jeseň. Najprv je trávnik potrebné pokosiť a vertikutuje sa najprv pozdĺžne a potom priečne. Môžete použiť vertikutátor, ktorý postačuje na menšie trávnaté plochy, no nie je príliš výkonný. Ak aj potom zostane na týchto miestach mach, môžete potom pôdu ošetriť prostriedkami na jeho odstránenie.

V prípade, že máte na záhrade ťažkú pôdu, zapracujte do nej po vertikutácií piesok, ktorý bude tvoriť maximálne 1,5 cm hrubú vrstvu. Pôda bude potom priepustnejšia a tráva tak dostane potrebné svetlo a živiny. Tiež sa budú mach a plazivé rastliny oveľa menej rozširovať. Prvú vertikutáciu robte až na staršom trávniku, ktorý má minimálne 3 roky. Po celom procese je tiež potrebné trávnik zavlažiť a holé miesta dosiať vhodným osivom.

Jarné hnojenie

To, koľko bude potrebovať váš trávnik hnojiva záleží hlavne od pôdy a odrody trávy. Je lepšie používať kvalitnejšie hnojivá s dobrým zložením, keďže tento proces opakujete len raz do roka. Vďaka hnojeniu po zime bude trávnik silný, zdravý a súvislý. Na jar je všeobecne lepšie používať hnojivá s vyšším obsahom dusíka a mikroprvkov, aby sa tráva rýchlejšie zobudila po zimnom období.

Vhodné je použiť napríklad aj granulované hnojivá, ktoré sa počas dlhšieho obdobia uvoľňujú do pôdy. Ak chcete, aby sa hnojivo uvoľnilo okamžite, tak je lepšie použiť také, ktoré má tekutú konzistenciu.