Zelená strecha – aké sú jej výhody?

Strechy z hliny, pokryté rastlinami sú ekologickým riešením, ktoré je dostupné pre všetkých. Nie len že budete mať vďaka tomu oveľa viac zelene, ale má to aj ďalšie výhody, o ktorých by ste mali vedieť.

Zelená strecha – aké sú jej výhody? (Foto: unsplash.com)

Výhody zelenej strechy

Z ekologického hľadiska sú zelené strechy výborným pohlcovačom oxidu uhličitého zo vzduchu. Dokonca majú schopnosť vyčistiť vzduch od čiastočiek nečistôt a znižujú hlučnosť v okolí. Výhody zo zelenej strechy budete pociťovať aj vy doma. V lete totiž znižujú teplotu, keď slnko celý deň páli na strechu. Takto ani nebudete potrebovať klimatizáciu, aj keď bývate v husto zabývanej oblasti. Keď odvšadiaľ sála teplo, zelená strecha ho pohltí. Je užitočným filtrom pre dažďovú vodu a odstraňuje z nej všetky nebezpečné časti. Pri používaní na polievanie sa vďaka tomu pôda nekontaminuje.

Nezabúdajte na starostlivosť

Aby vám vydržala čo najdlhšie a v skvelej kondícií, je potrebné venovať zelenej streche dostatok času počas roka. Ale nie je to tak, že by ste ju mali polievať či hnojiť každý deň. Nechajte si navrhnúť takú kombináciu rastlín, ktorá bude jednoduchá na údržbu. Na Slovensku je takýchto firiem množstvo. Z hľadiska starostlivosti by ste mali na začiatku a na konci sezóny zelenú strechu vyčistiť, vyplieť a dopriať jej môžete aj trochu univerzálneho hnojiva. Samozrejme, po rokoch treba rátať aj s vytrhnutím odumretých rastlín a doplnenie novými.