Tepelné čerpadlá vzduch/vzduch – naozaj sú „univerzálmi“ do každej domácnosti?

Tepelné čerpadlá vzduch/vzduch majú nízku obstarávaciu cenu, kúpite ich v hobby marketoch aj predajniach stavebného materiálu. Ich inštalácia je jednoduchá a zvládne ju priemerne manuálne zručný človek, rovnako ako údržbu vonkajšej aj vnútornej jednotky. To všetko sú dôvody, prečo si tento zdroj tepla obľúbil veľký počet slovenských domácností.

Avšak, tepelné čerpadlá vzduch/vzduch nie sú univerzálnym zdrojom tepla vhodným pre všetky typy nehnuteľností. To niektorí majitelia bohužiaľ zisťujú až s príchodom prvej vykurovacej sezóny.

Tepelné čerpadlá vzduch/vzduch majú obmedzený počet vnútorných jednotiek, ktoré fúkajú teplý vzduch do miestnosti. Z tohto dôvodu, sa tento zdroj tepla hodí skôr pre nehnuteľnosti s menším počtom miestností. Zároveň, s poklesom vonkajšej teploty pod 7 °C výrazne klesá výkon čerpadiel, resp. čerpadlá pre výrobu tepla spotrebujú viac elektrickej energie. Pri poklese teplôt pod cca -20 °C, jednotky vzduch/vzduch dokonca nemusia byť schopné dodať požadovaný objem tepla. Práve z tohto dôvodu je spolu s čerpadlami vzduch/vzduch dodávaný elektrokotol.

Kde majú čerpadlá vzduch/vzduch nezastupiteľnú úlohu?

Veľmi užitočným pomocníkom sú čerpadlá vzduch/vzduch na zimných záhradách, v dielňach, malých rekreačných objektoch či malých rodinných domoch umiestnených v nižších nadmorských výškach. Ak však hľadáte plnohodnotný zdroj tepla pre Vašu nehnuteľnosť s vysokým počtom izieb, či nehnuteľnosť umiestnenú v horských oblastiach, zvoľte radšej iný, energeticky menej náročný, typ čerpadiel, napr. vzduch/voda či tepelné čerpadlá zem/voda.

Tepelné čerpadlá vzduch/vzduch - naozaj sú "univerzálmi" do každej domácnosti?
Tepelné čerpadlá vzduch/vzduch – naozaj sú „univerzálmi“ do každej domácnosti? (Foto: unsplash.com)

Pravda o tom, prečo predajcovia majú radi čerpadlá vzduch/vzduch

Pozor na fakt, že menej skúsení predajcovia čerpadiel nie sú schopní inštalovať iný typ jednotiek ako vzduch/vzduch. Zároveň, tepelné čerpadlá vzbudzujú záujem svojou nízkou obstarávacou cenou, preto sa po nich ľudia často pýtajú a predajcovia tento dopyt reflektujú vo svojej ponuke. Skúsený predajca, ktorý je schopný Vám odporučiť vhodný zdroj tepla, má vo svojej ponuke viac typov čerpadiel, napr. vzduch/voda, vzduch/vzduch, zem/voda, voda/voda. Zároveň, je tento predajca schopný tieto čerpadlá inštalovať, tj. tieto práce neprepredáva stavebnej firme (kvalita inštalácia má zásadný vplyv na výkon i životnosť čerpadla).

Preto sa pri výbere nového zdroja tepla pre Vašu nehnuteľnosť sústreďte viac na výber správneho predajcu.

Text: PR