Starostlivosť o trávnik na jeseň – ako pripraviť záhradu na snehovú pokrývku?

Starostlivosť o záhradu je počas celého roka veľmi dôležitá. Obdobím, kedy by ste jej mali venovať extra pozornosť je jeseň. Vtedy ju treba pripraviť na nízke teploty a snehovú pokrývku. Vďaka tomu záhrada prežije a na jar sa opäť zobudí plná sviežosti a energie. Máme pre vás pár tipov na to, čo by ste počas jesenných mesiacov mali stihnúť a ako pripraviť trávnik v záhrade na zimný spánok.

Starostlivosť o trávnik na jeseň – ako pripraviť záhradu na snehovú pokrývku? (Foto: unsplash.com)

Najprv trávnik vyčistite

Popadané lístie je symbolom jesene, no pekné je to len dovtedy, kým nezačne hniť. Vtedy je to ideálne prostredie pre rôznych škodcov, odoberajú svetlo trávniku a vznikať môžu aj plesne. Okrem lístia trávniku prekážajú aj parazitické rastliny prerastajúce cez trávnik. Tie by ste sa mali tiež snažiť zlikvidovať. Na odstraňovanie suchého napadaného lístia môžete použiť fukár alebo vysávač. To hlavne v prípade, ak máte veľkú záhradu. Pri menších rozmeroch vám postačia aj hrable a fúrik.

Kosenie

Pred začiatkom zimy je dôležité dopriať trávniku posledný strih. Už v októbri by ste mali začať frekvenciu kosenia znižovať. Záleží to ale aj od konkrétneho roku a počasia. Pred posledným kosením je dobré nechať trávnik dlhší a potom ho skosiť na maximálne 5 centimetrov. Ak nemáte kosačku so zberným košom, tak by ste mali pri poslednom kosení zvyšky pohrabať a pozbierať.

Vertikutácia na jeseň

Alebo prevzdušňovanie trávnika ho skvele pripraví na mrazy a sneh. Ak počas roka zvyknete mulčovať, tak vertikutáciu nesmiete vynechať. Naplánovať by ste si to mali na začiatok jesene. Vertikutovať by ste mali špeciálnym zariadením, ktoré má v sebe nožové valce. Tie narušujú vrchnú vrstvu pôdy, odstraňujú mach a zvyšky trávy po kosení. Živiny sa potom do pôdy dostanú jednoduchšie a vertikutáciou podporíte aj rozmnožovanie a rast trávnika.