Drevené materiály pre krásne bývanie

Drevo vytvára nezameniteľnú atmosféru. Ako materiál je okrem toho odolné a má dlhú životnosť. Niet preto divu, že je obľúbenou voľbou pre obklady a dlážky. Ak zvažujete jeho využitie vo vašom byte či dome, tak práve pre vás je tento článok.

Drevené materiály pre krásne bývanie
Drevené materiály pre krásne bývanie (Foto: tatransky-profil.com)

Nestarnúce drevo

Drevo je nestarnúcim materiálom. Odoláva všetkým módnym trendom. Okrem jeho jedinečného vzhľadu prináša pocit pohody a blízkosti prírody. Jeho výhodou sú výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Dobre izoluje tiež hluk. Pri stavbe či rekonštrukcii vášho bývania ho preto oceníte ako dekoračný aj funkčný prvok.

Tatranský obklad

Kvalitný tatranský obklad je vyrábaný z dreva. Je odolný voči slnku, chladu, vlhkosti aj mrazu. Práve pre tieto vlastnosti ho využijete v interiéri aj exteriéri. Krásne vynikne na stenách, strope a v podkroví. V exteriéri ho nájdete najmä na záhradných domčekoch či altánkoch, oplotení a na terase. Výhodou je tiež jednoduché pokladanie.

Tatranský obklad sa totiž vyrába s perodrážkami. Vďaka nim do seba jednotlivé kusy dobre zapadnú. Môžete si ho objednať v požadovaných rozmeroch. Vyrába sa v rôznej dĺžke, šírke aj hrúbke.

Dlážkovica

Moderné materiály v mnohom imitujú vzhľad aj vlastnosti dreva. Napriek tomu si drevené podlahy zachovávajú svoju jedinečnosť. Drevená podlaha je teplá a pri správnej starostlivosti tiež odolná voči vlhkosti. Dlážkovica sa vyrába z rôznych druhov dreva.

  • Smrek – Najpoužívanejším materiálom je smrek. Vyznačuje sa stálosťou farby, tvrdosťou a výbornými tepelno-izolačnými vlastnosťami.
  • Borovica – je o niečo mäkšia ako smrek. Hodí sa najmä na chaty, chalupy ale tiež rodinné domy.
  • Červený smrek – je odolný voči vlhku a veľmi trvácny. Má výborné fyzikálno-mechanické vlastnosti.

Pokladanie dlážkovice

Jednotlivé kusy podlahy do seba pri pokladaní veľmi dobre zapadnú. Profil dlážky je vďaka tomu jednotný. Pri pokladaní dlážkovice však myslite na to, že drevo zmenou prostredia pracuje. Pred pokládkou je preto potrebné nechať ho aklimatizovať. Určite sa potom postará tento prvok interiéru o tie najpríjemnejšie chvíle a pohodlie.

Text:PR