Slnečná miestnosť by nemala mať žlté a oranžové farby

Francúzske okná sú hitom minulých sezón a aj práve tejto sezóny. A keďže tie prepúšťajú oveľa viac svetla ako obyčajné okná, prichádza s nimi aj zmena pravidiel vo voľbe farieb stien aj nábytku. Je veľmi dôležité ako vyzerajú farby konkrétneho priestoru presvetlené slnkom.

Slnečná miestnosť by nemala mať žlté a oranžové farby
Slnečná miestnosť by nemala mať žlté a oranžové farby (Foto: unsplash.com)

Ako na slnečnú miestnosť

Ak ste aj vy fanúšikmi slnkom zaliatych miestností, dávajte si pozor na pár vecí. Po prvé, dávajte si pozor na žlté a oranžové tóny stien, doplnkov či nábytku. Vďaka tomu, že slnko vyžaruje teplé farby do žlta a oranžova, zvýrazňuje farby, ktoré sú tomu podobné. Miestnosti by sa potom mohli zdať príliš do teplých odtieňov a farby by boli až príliš výrazné. Najideálnejšie je voliť neutrálne farby ako bielu, sivú či studenú krémovú. Všeobecne vyberajte skôr studenšie farby ako tie teplé.

Nehľadajte skratky

Mnohé lacné dekorácie sú lákavé, viete za málo peňazí nakúpiť skutočne veľa. Menej je však často aj viac. Vyberajte s rozumom, nechajte si poradiť. Veľa rád nájdete aj v našich článkoch. Ak máte obmedzenie čo sa týka rozpočtu, pomôcť môžu rôzne zľavy, pri kúpe cez internet aj zľavové ponuky a kupóny. Zľavové kódy a ďalšie zľavy vám vedia pomôcť ušetriť.

Po druhé, lepšie je voliť jednoduchší štýl nábytku aj doplnkov. Môžete použiť napríklad výrazné pastelové farby, no skombinovať ich treba s jednoduchým nábytkom. Vyhnúť by ste sa mali vzorom, množstvám rôznych farieb a materiálov. To môže tiež pôsobiť rušivo a príliš prekombinovane. Nie je príliš vhodné tiež kombinovať príliš lesklé alebo zrkadlové povrchy. Ideálne sú preto hlavne matné prevedenia rôznych materiálov.

Ak potrebujete pomôcť pri návrhu dostatočne presvetlenej miestnosti, pomôžu vám CAD programy.

Pre veľmi teplé a slnečné dni môžete zvoliť moderný spôsob chladenia domácnosti. Správne zvolená a umiestnená klimatizácia vám v tom poslúži.