Tvrdosť vody – takto ju určíte!

Vodný kameň na sprchovom kúte, kohútikoch aj obkladačkách – presne za toto môže vodný kameň! Ak aj vy doma máte takýto problém, je jasné že vo vašej oblasti je voda veľmi tvrdá. Ako ale zistiť jej úroveň? Existuje množstvo meračov tvrdosti vody, ktoré nájdete v obchodoch, no test si môžete spraviť aj sami doma. A my vám ukážeme ako.

Tvrdosť vody – takto ju určíte!
Tvrdosť vody – takto ju určíte! (Foto: pixabay.com)

Tvrdosť vody sa meria podielom minerálov vo vode. Väčšinou sa to pohybuje v rozmedzí od 0,5 mmol/l do 3,76 mmol/l, kde sa rozlišuje veľmi mäkká, mäkká, stredne tvrdá, tvrdá a veľmi tvrdá. Presné hodnoty sa dohľadáte na viacerých stránkach. Podľa toho teda zistíte, akú vodu máte práve vy.

Prečo je dobré vedieť tvrdosť vody v domácnosti?

Tvrdosť vody má jednoznačne vplyv na životnosť a funkčnosť spotrebičov v domácnosti, ktoré na svoju funkčnosť využívajú vodu. Jedná sa napríklad o práčku, kanvicu alebo umývačku riadu. Zvýšené množstvo minerálov sa usádza v potrubí a spotrebičoch, a tak sa skracuje ich životnosť.

Čo sa však týka zdravia, tvrdá voda nie je pre zdravie škodlivá, ba práve naopak. Veľmi mäkká voda je o minerály ochudobnená, a preto nie je až taká dobrá ako tá tvrdšia. Veľký rozdiel je aj v chuti vody, kde tvrdšia voda je o niečo chutnejšia.

Tvrdosť vody a domáce spotrebiče

Tvrdá voda spôsobuje aj zníženú schopnosť vytvárať penu, čím sa znižuje účinnosť pracieho prášku, mydla, saponátu a šampónu pri praní.

Tvrdá voda obmedzuje funkčnosť spotrebičov v dôsledku nadmerného tvorby vodného kameňa v práčke, bojlery ale aj umývačke riadu, kedy sa niekedy nevyhneme situácii a sme odkázaný na pomoc inštalatéra.

Volať inštalatéra sa oplatí aj keď máte je upchaté odtokové potrubie drezu či z umývačky riadu a neviete si sami poradiť.

Rýchly domáci test tvrdosti vody

Nepresný, no ľahko zrealizovateľný test na tvrdosť vody si môžete spraviť jednoducho doma. Stačí ak budete mať nejakú nádobu na vodu (stačí aj obyčajná PET fľaša) a trochu mydla. Najprv naplníte vami zvolenú nádobu do jednej tretiny vodou a pridáte pár kvapiek tekutého mydla. Nádobu poriadne pretrepte a výsledok by mal byť viditeľný. Ak bude pena bude veľmi bohatá a bude siahať až po viečko nádoby, vaša voda je mäkká až stredne tvrdá. Pri tvrdej a veľmi tvrdej vode nevznikne v nádobe takmer žiadna pena, len maličká vrstva nad hladinou.