Ako na rýchle a efektívne upratovanie domu alebo bytu

Nemáme moc času, no aj napriek tomu chcete, aby vaše bývanie bolo čisté a „reprezentatívne“? Predsa len, niekedy vám môže prísť nečakaná návšteva a vy nemusíte byť pripravení. Prípadne sa vám návšteva ohlási hodinu pretým, než majú prísť a to tiež nie je úplne najviac času na detailné upratanie. Poďme sa teda pozrieť na to, ako čo najrýchlejšie, no zároveň najviac efektívne upratať. 

Ako na rýchle a efektívne upratovanie domu alebo bytu
Ako na rýchle a efektívne upratovanie domu alebo bytu (Foto: pixabay.com)

Upracte všetko, čo je na očiach

V prvom rade si povedzte, že nie je možné, aby ste upratali všetko do detailov, pretože to pravdepodobne nestíhate. Takže akú taktiku je najlepšie si zvoliť? Začať by ste mali tým, že odpracete všetky veci, ktoré nie sú na svojom mieste. Neporiadok na stole, šálky, noviny, oblečenie, hračky, vankúše alebo topánky v predsieni. Už aj vďaka tomuto bude na prvý pohľad pôsobiť priestor čistejšie a zrovnanejšie. Tie veci, pre ktoré nemáte miesto skúste dať do krabice a odložiť. No a teraz, ak vám ešte zostal čas, tak na viditeľných miestach alebo na tých, na ktoré svieti veľa svetla poutierajte prach. Dôležité je aj povysávanie podlahy a to vám tiež nezaberie veľa času.  Čo sa týka oblečenia, pre rozlíšenie a lepší poriadok pomôže pečiatka na oblečenie – textil.

Postupujte tak, ako postupuje návšteva

Ak máte už naozaj málo času a návšteva už takmer klope na dvere, tak je dôležité do upratovania zapojiť aj ostatných členov domácnosti a postupovať by ste mali tak, ako postupuje návšteva. Čiže najprv upracete predsieň, potom chodbu a na záver sa budete venovať neporiadku v obývačke. Takéto upratovanie by vám nemalo zabrať viac ako 10 minút.