Pestovanie paradajok – ako si zabezpečiť bohatú úrodu?

Nie je nič lepšie, ako keď si môžete zo záhrady oberať ovocie a zeleninu počas celého leta. Aj keď ľudia v poslednej dobe od pestovania upustili, v súčasnosti sa k tomu opäť vracajú. Pochopili, že kvalitu, ktorú budú mať z domácej zeleniny v obchode nenájdu. Preto tu máme pre vás návod na to, ako si doma vypestovať paradajky.

Pestovanie paradajok – ako si zabezpečiť bohatú úrodu? (Foto: unsplash.com)

Výber vhodnej odrody

To, ako sa budete o paradajku starať závisí od výberu konkrétnej odrody. Sadia sa z predpestovaných priesad, ktoré si môžete predpestovať doma alebo si ich už väčšie kúpite priamo v obchode. Keď si ich predpestujete sami, tak si môžete vyberať z rôznych odrôd, no pri nákupe takýchto priesad už nemáte taký široký výber. Tiež môžu do skleníka privliecť rôzne choroby a plesne. Preto odporúčame, aby ste si nakúpili semiačka rôznych druhov paradajok, priesady vypestovali v interiéri a potom ich zasadili do skleníka.

Pestovanie paradajok

Paradajky majú rady teplo a svetlo. Medzi sebou by mali mať dostatok priestoru, aby dochádzalo k lepšej cirkulácií vzduchu. Priesada sa nikdy nesadí kolmo do zeme, treba ju trochu ohnúť. Prihnojovať by ste mali pôdnymi aj listovými hnojivami, paradajky vyžadujú množstvo živín z pôdy. Rastlinu po vysadení intenzívne zalejte, no pôda by mala mať dostatok času preschnúť. Počas dozrievania zalievajte len opatrne a len zásadne ráno. Paradajky sa nikdy nezalievajú priamo na listy.