O peknú kúpeľňu a domácnosť bez plesne sa postará kvalitná hydroizolácia

Hladina vlhkosti v kúpeľni sa neustále zvyšuje, čo by sa malo považovať za samozrejmé, pretože je nemožné sa s ňou v tomto priestore až tak celkom vyrovnať. Všetko, čo horlivý majiteľ môže pre zmiernenie jej účinkov urobiť, je čo najviac neutralizovať negatívny dopad nadmernej vlhkosti v kúpeľni alebo ďalších priestoroch v domácnosti. Ako? Na to sa teraz pozrieme.

O peknú kúpeľňu a domácnosť bez plesne sa postará kvalitná hydroizolácia
O peknú kúpeľňu a domácnosť bez plesne sa postará kvalitná hydroizolácia (Foto: unsplash.com)

Kontaktu stavby s vodou sa asi nevyhneme. Z tohto dôvodu sa vykonávajú hydroizolačné práce, ktoré sa považujú za povinné pri zdobení miestností s vysokou vlhkosťou. Najlepšia hydroizolácia pre kúpeľňu zahŕňa celý rad aktivít, vrátane usporiadania bariéry proti vlhkosti na stenách a podlahe.

Prečo hydroizolácia?

Hydroizolácia je určená na ochranu stavebných štruktúr pred škodlivými účinkami vody, tak v tekutom, ako aj v parnom stave. Bolo by chybou predpokladať, že iba unikajúce sanitárne zariadenie ohrozuje kúpeľňu.

Rozliata alebo vyparená voda a prúdy kondenzátu stekajúce po stenách sa hromadia na podlahe a potom prenikajú do betónovej podlahy. Porézny betón ľahko absorbuje vlhkosť, čím sa pomaly znehodnocuje. Inžinierske komunikácie trpia tiež. Okrem toho, je vlhké a teplé prostredie priaznivé pre rast a reprodukciu húb a baktérií, ktoré uvoľňujú do ovzdušia pre človeka škodlivé toxíny .

Správna hydroizolácia pomáha predchádzať všetkým týmto problémom. Pre kúpeľňu sa považuje za potrebné vytvoriť súvislý ochranný náter na podlahu, ktorý vytvorí určitú bariéru a nedovolí vode a vlhkosti dnu tak ľahko preniknúť.

Správne vybavená hydroizolácia tak ochráni kúpeľňu pred ničivými účinkami vlhkosti, ktorá je tu prítomná v kvapalnom aj v parnom stave.

Ako na hydroizoláciu?

Existuje niekoľko typov hydroizolácie a postupov, na všetko si musíte prizvať odborníka, inak sa plesne nezbavíte. Nezabudnite , že kvalita hydroizolácie závisí od prípravy podkladu. Ak miestnosť nie je nová, mali by ste ju najskôr zbaviť starých náterov. Odstráňte všetko vrátane starého poteru, špiny a prachu.

Po prípravných prácach by mal byť podklad dôkladne vysušený. To zlepší priľnavosť izolovaného povrchu pomocou hydroizolácie. Základný náter sa nanáša na povrch presne v súlade s pokynmi výrobcu. Ako základný náter si môžete zvoliť akúkoľvek kompozíciu s hlbokým prienikom.

V predaji však nájdete špeciálne riešenia, ktoré tvoria čiastočne prenikajúcu hydroizoláciu, čo výrazne zvyšuje kvalitu izolačných prác.

Okrem zabezpečenia vodotesnej bariéry na podlahe, je potrebné chrániť pred nadmernou vlhkosťou aj steny. To platí najmä pre oblasti susediace so sprchou, umývadlom a vaňou. Pre prácu vysokej kvality budú potrebné materiály na báze zmesí polymér-cement.

Chyby a nedostatky môžu viesť k rýchlemu zničeniu ochrany, preto sa musia všetky práce vykonávať prísne podľa pokynov a veľmi starostlivo – najlepšie s profesionálmi, ktorí to urobia Raz a poriadne!

Text:PR