Rozhodujete sa, či si do kúpeľne dáte vaňu alebo sprchu? Tu sú všetky výhody a nevýhody v kocke!

Ak patríte k pôžitkárom, ktorí radi vylihujú v teplej vode, dávať si do kúpeľne sprchový kút asi nebude ten najlepší nápad. Do úvahy však treba vziať aj ďalšie okolnosti, pretože obidve voľby majú svoje pre a proti. Ktoré to sú?

Rozhodujete sa, či si do kúpeľne dáte vaňu alebo sprchu? Tu sú všetky výhody a nevýhody v kocke!
(zdroj: unsplash.com)

Udržateľnejšia a zdravšia voľba

Na zbavenie sa nečistôt a hlavne baktérií na tele je určite lepšia sprcha. Rovnako tak prúdom zo sprchovej hlavice šetríte financie, pretože spotreba vody je určite pri jednom osprchovaní menšia, než tá pri kúpaní. Môžete si regulovať silu i tlak vody, preto niekedy sprcha dobre poslúži aj ako bojovník proti migréne, zlepší vám cirkuláciu krvi a dokonca si ňou môžete dať aj mikromasáž. Studené sprchy sú zasa dobré na posilňovanie imunity – určite ste počuli o otužovaní, ktoré je najlepšie začať v pohodlí domova predtým, než sa šupnete do ľadového jazera či kade s ľadom. Sprchu ocenia aj starší či imobilní ľudia, pretože je určite jednoduchšie zavrieť sa v sprchovom kúte, než vliezť do vane.

Pri deťoch viac oceníte vaňu

Čo je asi najväčšou nevýhodou sprchy alebo sprchového kúta, je údržba. Je úplne jedno, či ide o sprchové dvere alebo závesy – potrebné je pravidelné čistenie, závesy musíte navyše aj po určitom čase vymeniť. Nepraktická sa môže sprcha zdať aj rodičom s malými deťmi, prípadne ľuďom, ktorým prekáža, že pri sprchovaní musia stáť. Na to druhé však existuje jednoduché riešenie v podobe umiestnenia sklopeného sedadla. Pri sprchách si dajte pozor aj na plesne. Sprchovanie totiž so sebou prináša nárazové zvýšenie tepla a vlhkosti, ktoré treba účinne odstrániť.

Ak máte malú kúpeľňu

Teplým kúpeľom dokážete dobre stimulovať nervový systém a uvoľniť svaly. Taktiež zmierňuje bolesti, zvyšuje teplotu a vďaka vani si viete doma urobiť aj malý welness – zapáliť sviečky, pridať do vody rôzne oleje alebo peny a eliminovať stres z prežitého dňa. Po kúpaní sa však vždy nezabudnite umyť čistou vodou. Nevýhodou vane je predovšetkým jej rozloha, preto sa do malých kúpeľní umiestňujú predovšetkým sprchové kúty. Ak máte citlivú pokožku alebo kožnú chorobu ako napríklad ekzém, odporúča sa skôr sprchovať, než kúpať. A ak už kúpeľu nemôžete odolať, mali by ste si dať namiesto horúcej vody radšej vlažnú. V princípe ani sprcha, ani vaňa nemá oproti tomu druhému zásadné výhody alebo nevýhody. Obe je však potrebné udržiavať v dokonalej čistote, aby sa nestali živnou pôdou pre baktérie alebo plesne.