Máte problémy so zalievaním záhrady počas sucha? Poradíme, ako pri tom šetriť vodou

Možno nežijete v oblasti, kde je počas leta vydaný príkaz šetriť vodou, prípadne nenapúšťať bazény či vypnúť automatické zavlažovanie záhrady, ale ekologickejší prístup k zalievaniu záhrady nie je na škodu určite nikde. Ako teda vylepšiť každodennú záhradnú činnosť, aby nebola prírode na záťaž?

Máte problémy so zalievaním záhrady počas sucha? Poradíme, ako pri tom šetriť vodou
(zdroj: unsplash.com)

Prírodná je najlepšia

Čerpáte vodu zo studne alebo z verejného vodovodu? A prečo to nerobiť vodou zachytenou po zrážkach? Dažďová voda je zadarmo, na polievanie záhrady viac, než vhodná – a napriek tomu ju mnohí nechávajú odtiecť do kanála. Voda z vodovodu je nielen drahá a neekologická, na polievanie rastlín aj nevhodná. Ak predsa len zalievate ňou, je vhodné nechať ju pred polievaním odstáť, teda nepoužívať hadicu, ale čokoľvek iné. Voda z vlastnej studne je už o niečo vhodnejšia, tam si ale dávajte pozor na to, aby rastliny neutrpeli teplotný šok. Na zachytávanie zrážok nepotrebujete žiadne špeciálne systémy – postačí vám aj stará vaňa, vedro alebo sud či kaďa. Namiesto chemicky upravenej vody tak svojej záhrade dodáte prírodný koktejl s minerálmi a v adekvátnej teplote. Pozor iba na komáre, ktoré sa k vám môžu nasťahovať – v prípade, že nechávate dažďovú vodu stáť na jednom mieste dlho.

Nenechávajte v záhrade prázdne miesta

Pôda, kde nič nerastie, je v podstate pozvánkou na vyparovanie vody. Ak aj máte nepoužívané hriadky, radšej ich pozakrývajte. Lepšie je však nasadiť si na takéto miesta trvalky či okrasné letničky, ktoré ukryjú korene vyšších rastlín a zmiernia zbytočné prehrievanie pôdy. V zeleninovej záhrade môžu zasa podobnú službu urobiť bylinky, ktoré sa rýchlo a bez námahy rozrastú. Obľúbený je napríklad tymián, pretože bujným porastom nízko pri zemi môže zmierniť vyparovanie vlahy a pomôže vám aj proti burine.

Kedy a ako je dôležité

Dôležitý je aj čas zalievania. Ak zalievate po návrate z práce v popoludňajších hodinách, pôda je rozpálená a veľká časť vody sa po kontakte so substrátom a rastlinami okamžite vyparí, takže sa nedostane ku koreňom. Oveľa lepšie je zalievať skoro ráno, prípadne ak sa vám nechce vstávať, čo najneskôr večer. V tom druhom prípade však hrozí, že k sebe do záhrady prilákate slimáky a slizniaky, ktoré práve v tom čase vychádzajú. Ako už bolo spomenuté, dôležité je poliať korene, nerozstrekovať vodu kade-tade do vetra. Zalievanie ku koreňom navyše chráni listy pred spálením – ak totiž ostane voda zachytená na liste, pôsobí počas dňa ako lupa znásobujúca efekt slnečných lúčov.