Niekto ju vôbec nepoužíva a niekto na ňu nedá dopustiť. Obzvlášť, ak bývate v malom byte, spotrebič ako sušička oceníte. Navyše aj keď je sušenie letným vánkom a slniečkom zdravé, bielizeň nikdy nie je taká mäkká a príjemná na dotyk, ako zo sušičky. Sušíte však vo svojej sušičke správne? Ak nie, môže to mať pre ňu fatálne následky!
Aviváže sa vyvarujte
Prvou chybou, ktorú zvykneme robiť, je používanie aviváže. Výrobcovia sušičiek pridávanie aviváže do prania neodporúčajú. Udržiava totiž v tkanivách vodu a počas sušenia sa z nich uvoľňujú mikročiastočky, ktoré v sušičke zanášajú filtre. Ak sa príjemnej vône svojej bielizne nechcete vzdať, skúste použiť voňavé utierky do sušičky, ktoré sa dávajú do bubna priamo s bielizňou a prevoňajú vám tričká a nohavice priamo počas sušenia. Vhodnou alternatívou aviváže sú aj parfumy do prania. Niekedy pri praní znižujeme otáčky, aby sa nepoškodila jemná bielizeň, prípadne tá, ktorá sa odporúča prať len ručne, ale sušičke to rozhodne neprospieva. Na následné kvalitné a správne vysušenie bielizne sa hodí prať na minimálne 1000 otáčkach. Sušička totiž potom nemusí míňať zbytočne veľa energie na sušenie príliš mokrej bielizne.
Ide to aj bez žehličky
Videli ste niekedy film, v ktorom zmočený hlavný hrdina hodil svoje mokré veci priamo do sušičky? Tak ide naozaj iba o vymyslenú filmovú scénu. Nikdy nedávajte namočené oblečenie priamo do sušičky, vždy ho najprv hoďte na odstredenie do práčky a až potom by mala prísť na rad sušička. Kto už niekedy nezabudol na bielizeň v práčke alebo sušičke! Obvykle býva trestom za to jej nepríjemný zápach, v sušičke zasa to, že je oblečenie pokrčené. Ak sa chcete vyhnúť utekaniu k sušičke hneď, keď zapípa, poprípade predísť následnému žehleniu, skúste každý kúsok oblečenia pred vložením do sušičky poriadne pretrepať a to isté urobiť aj po jeho vytiahnutí. Ešte teplé oblečenie jednoducho vyhlaďte rukou a pokojne odložte do skrine. Nikdy nevyberajte celú sušičku naraz – oblečenie totiž hneď vychladne a bez žehličky ho už jednoducho nevyrovnáte.
Čítajte štítky
Pozor si dávajte aj na štítky na oblečení. Nie každý kúsok totiž patrí aj do sušičky, obzvlášť obuv nemá v sušičke čo robiť – iba ak by ste mali v o vašej sušičke špeciálny program na sušenie obuvi. Znak, ktorý na štítku hovorí o tom, že oblečenie nepatrí do sušičky, vyzerá ako prečiarknutý štvorec s kruhom uprostred. Nesprávnym oblečením v sušičke môžete prísť nielen o neho, ale v konečnom dôsledku nepomôžete ani samotnej sušičke. Do sušičky nepatrí napríklad čipkované oblečenie, hodvábne veci, veci, ktoré majú plastové zipsy, flitre, nažehlené obrázky alebo koráliky. Tak isto by ste v sušičke nemali sušiť nič so všitým molitanom. Vyvarujte sa aj sušenia pravej kože, siloniek, nepremokavých plaviek či tenisiek. O sušičku sa musíte aj starať – pravidelné vylievanie vody a vysypanie filtra po každom sušení je ideálne. Raz za čas vyberte aj filtre, ktoré môžete pokojne namočiť do octu na dôkladné vyčistenie a dezinfikovanie. Odporúčame aj pranie s octom, pretože tak, ako robí dobre bielizne, robí dobre aj samotnej práčke. Pozrite si aj naše ďalšie tipy, ako na upratovanie a zjednodušte si život!