Máte doma záhradné jazierko? Takto by ste ho mali pripraviť na zimu!

Aj vy sa pripravujete na zimu, tak prečo na to nepripraviť aj vašu záhradu? Ostriháte stromy, pozberáte úrodu, zazimujete cibuľky a mali by ste pripraviť na zimu aj vaše záhradné jazierko. Čo teda urobiť pre to, aby jazierko poriadne prezimovalo a na jar zas kvitlo?

Máte doma záhradné jazierko? Takto by ste ho mali pripraviť na zimu!
Máte doma záhradné jazierko? Takto by ste ho mali pripraviť na zimu! (Foto: pixabay.com)

Vyčistenie jazierka

Prvým krokom pred tým, ako bude vaše jazero pripravené na zimu je poriadne vyčistenie. Či už je to lístie popadané zo stromov, riasy, chrobáky, usadený kal na dne, riasy, všetko je potrebné vyčistiť. Čistá by mala byť teda hladina aj dno. Na zimu je potrebné aj odstaviť alebo schovať aj techniku, ktorá jazierko čistí. Rovnako postupujeme aj keď ide o nadzemné bazény.

Starostlivosť o rastlinky

Tak ako sa musíte postarať o rastlinky v záhrade, tak je potrebné postarať sa aj o tie v jazierku. Každá je iná a inak znáša mrazy, preto je potrebné, aby takéto druhy boli z jazierka vybraté a presadené na teplejšie miesto, čiže do nejakej kôlne, sklenníka alebo do pivnice. Medzi takéto rastliny patria lekno, stolístky alebo pálky, preto ak máte vo vašom jazierku práve tieto, dostaňte ich pred zimou do tepla. Ak chcete ochrániť aj ostatné rastliny, tak vykopte v jazierku hlbšiu jamu, vďaka ktorej sa lepšie zakorenia a tak majú väčšiu šancu prežiť zimu.

Prikrytie jazierka

Keď už je o všetko v jazierku aj okolo neho postarané, je na čase ho prikryť, čo zabezpečí ako keby také jeho „zakonzervovanie“. Nebude tam padať ďalšia špina a odpad, a na jeho dne sa nebudú hromadiť nečistoty. Použiť na to môžete napríklad fóliu alebo sieťku. Všetko potrebné kúpite aj online, využite aj zľavy, ako obľúbené Marimex zľavové kódy a ešte aj ušetríte!