Pre krásny obklad bez špár a trhlín

Pri stavbe či rekonštrukcii domu sa často krát stretávame s problémom prasklín medzi jednotlivými dielmi obkladu. Poradíme vám, ako sa tomuto problému vyhnúť.

Pre krásny obklad bez špár a trhlín
Pre krásny obklad bez špár a trhlín (Foto: unsplash.com)

Cementové škárovacie hmoty

Ak sa obávate zbytočných trhlín, vyskúšajte cementové škárovacie hmoty. Sú vhodné do interiéru aj exteriéru a vytvoria hladký, jednoliaty povrch. Vďaka ich odolnosti voči vode ich využijete tiež v bazéne.

Cementové škárovacie hmoty sú univerzálnym riešením s dlhou životnosťou. Okrem vody odolajú tepelným zmenám, mrazu, tlakovej aj ťahovej záťaži. Pri výbere siahnite po škárovačkách s vodoodpudivými prísadami. Takéto škárovacie hmoty sú odolné voči plesniam, neodierajú sa a neobrusujú. Na výber máte tiež rôzne farby, ktoré zapasujú ku každému obkladu.

Ešte viac výhod

Na trhu nájdete cementové škárovacie hmoty určené na špecifické použitie. Napríklad špeciálne vodoodpudivé škárovačky pre rustikálny vzhľad a škárovacie malty do exteriéru. Veľmi obľúbenou sa stáva antibakteriálna cementová malta. Dostanete ju kúpiť až v 30tich farebných odtieňoch. Je odolná voči vode aj plesniam a vyznačuje sa nízkym obsahom prchavých látok. Je preto vhodnou voľbou pre domácnosti s malými deťmi.

Epoxidové škárovačky

Epoxidové škárovačky sa majú hladký povrch a nízku nasiakavosť. Sú ideálne pre použitie v interiéri na miestach, kde škáry obkladu ľahko zájdu špinou aj napriek ich čisteniu. Epoxidové škárovačky sa postarajú o stálu farebnosť. Majú dlhú životnosť a sú odolné voči atmosférickým vplyvom. Sú tiež ideálne na povrchy, ktoré prichádzajú do styku s potravinami. Iste oceníte aj ich ľahké čistenie a odolnosť voči mastnote. Naviac epoxidové škárovačky zabraňujú tvorbe plesní.

Pre ešte krajší vzhľad

Na trhu nájdete epoxidové škárovačky v mnohých odtieňoch. Špáry v obklade tak budú dokonale ladiť s farebnosťou celého priestoru. Môžete si vybrať dizajnovú škárovačku vhodnú pre sklenenú mozaiku, do sprchovacích kútov či sauny.

Alebo epoxidovú škárovačku do kuchyne, na steny z keramických obkladov, dlažbu a prírodný kameň v exteriéri. Každý druh má svoje špecifické vlastnosti, ktoré zvýšia životnosť vášho obkladu. Skutočne to funguje.

Text:PR