Jed na potkany – kde ho umiestniť

Potkan je inteligentné zviera a veľmi odvážne. Ak sa ocitne v nebezpečenstve postaví sa mačke, psovi aj človeku. Ak chováte domácich miláčikov, stravu im dávajte len v malom množstve, ktoré hneď zožerú. Poprípade ich kŕmte vo vnútri.

Jed na potkany - kde ho umiestniť
Jed na potkany – kde ho umiestniť (Foto: Unsplash.com)

Potkany môžu spôsobiť aj rôzne závady na kanalizácii, kedy v krajnom prípade môžu spôsobiť aj samotné upchatie kanalizácie. Ak sa táto situácia prihodí aj vám, máme pre vás zopár rád ako sa týmito nežiaducimi zvieratkami vysporiadať.

Vonku odstráňte všetko čo by v noci mohli žrať potkany. Nepohŕdnu ani zvyškami jedla v komposte. Práve do kompostu môžete vložiť špeciálny sáčok s otravou, vďaka ktorému zdochne potkan na vzduchu mimo diery. Niekedy to musíte nechať na mieste aj tri dni, lebo potkany sú opatrné. Za ten čas nepúšťajte ostatné zvieratá do záhrady.

Druhou alternatívou sú pasce s lepidlom, na ktoré sa prilepia. Tie však meňte, lebo ak uvidia ostatné jedince prichyteného potkana, budú sa danému miestu vyhýbať.

Osvedčeným receptom je zmiešať v lavóre sadru so suchými potravinami. Sadru zmiešajte so šrotom, cukrom a pudingom. Túto suchú zmes umiestnite mimo hydinu. Cicavce ako pes ani mačka to asi žrať nebudú. Touto zmesou kŕmia potkany aj mladé. Ak sa napijú, sadra stvrdne a potkan s rodinou uhynie vo vlastnom príbytku.